آیا می دانید مرغ بهتر است یا بوقلمون؟ - user friendly

آیا می دانید مرغ بهتر است یا بوقلمون؟

متقاضیان تغذیه می‌گویند لازم میباشد در رژیم غذایی مان یک وعده گوشت داشته باشیم كه معادل 65 تا 100 گرم گوشت پخته است. ما ایرانی‌ها به استفاده مرغ و گوشت گوسفند و گوساله عادت داریم اما این روزها می بینیم در فروشگاه های مواد پروتئینی گوشت بوقلمون هم مورد توجه مردم قرار گرفته و برای تنوع غذایی به سبد غذایی خانوار راه پیدا كرده است.

بوقلمون در فرهنگ خارجی‌ها یك غذای خاص میباشد كه در مناسبت‌های اساسی مانند كریسمس، جشن شكرگزاری و … سرو می‌شود اما در ایران مردم به علت سالم‌تر بودن این گوشت در مقایسه با انواع گوشت‌های قرمز از این غذا حمایت می‌كنند. به هر حال استفاده بوقلمون هم مانند بقیه غذاها مزایا و معایبی دارد كه بهتر میباشد آنها را بدانید.

گوشت بوقلمون باعث كاهش اضطراب و ایجاد حس آرامش می شود

آرامش در كنار بوقلمون

گوشت بوقلمون به علت داشتن اسیدآمینه بیشتر موجب افزایش ترشح سروتونین در مغز می‌شود. این هورمون در كاهش اضطراب و ایجاد حس آرامش جسم مفید است. از این رو اگر می‌خواهید آرامش بیشتری داشته باشید بوقلمون را به رژیم غذایی‌تان راه دهید. البته برای اینكه از این خاصیت بوقلمون بهره‌مند شوید آن را به صورت سرخ كرده استفاده نكنید. بهترین روش استفاده بخارپز یا كبابی كردن آن است.

درباره بوقلمون بیشتر بدانید

بوقلمون پرنده‌ای از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترین و سنگین وزن ترین پرنده خانگی است. گوشت بوقلمون شامل هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. 65 درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و 35 درصد آن تیره و در ناحیه ران ها قرار دارد. هر یك از گوشت‌ این بخش ها از نظر طعم و مزه با هم متفاوت هستند. گوشت سینه و بال ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است. گوشت قرمز آنكه بیشتر در ران‌ها یافت می‌شود، بسیار نرم بوده و طعمی شبیه گوشت پرندگان وحشی یا شكاری را دارد. حجم توده گوشت قسمت‌های ران و سینه نسبت به بقیه گوشت ها بیشتر میباشد و ضایعات كمتری دارد.

چربی به مقدار كم

بوقلمون بدون پوست چربی بسیار كمی دارد. در مجموع گوشت های سفید نسبت به گوشت های قرمز چربی و كالری كمتری دارند.

پیشگیری از بروز سرطان

املاح معدنی ضروری در گوشت بوقلمون پیدا می شود. این املاح از بروز سرطان پیشگیری می‌كنند. سلنیوم از جمله املاح بوقلمون میباشد كه در بهبود عملكرد غده تیروئید و تقویت سیستم ایمنی جسم تاثیر دارد. علاوه بر این سلنیوم در تقویت سیستم ایمنی تاثیرگذار میباشد و سبب از میان رفتن رادیكال‌های آزاد مخرب جسم می‌شود. در نتیجه جسم سد دفاعی خوبی به دست می آورد.

ژامبون بوقلمون به جای كالباس

در فروشگاه های مواد پروتئینی ژامبون بوقلمون هم پیدا می‌شود. فرق این ژامبون با سوسیس و كالباس این میباشد كه برخلاف این محصولات فرآوری شده، با گوشت های مختلف و چربی های زیان آور تركیب نشده است. اگر تولیدكنندگان استانداردهای لازم را در تولید این محصول رعایت كنند می تواند جایگزینی برای كالباس باشد.

با این وجود توصیه متخصصان تغذیه این میباشد كه استفاده مواد غذایی تازه نسبت به چنین محصولاتی اولویت دارد. به هر حال این ژامبون‌ها به صورت وكیوم و دودی شده هستند و كاربرد‌های مختلفی دارند بنابراین می‌توانید ژامبون بوقلمون مرغوب را در غذاهای مختلف مانند انواع سالاد، پیتزا، ساندویچ و… با احتیاط و به‌ ندرت جایگزین سوسیس و كالباس كنید.

نامناسب برای بیماران مبتلایان به فشار خون

نمك موجود در بوقلمون كمی بالاست، از این رو استفاده مداوم آن برای بیماران مبتلا به فشار خون یا خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. علاوه بر این بوقلمون به علت داشتن اسیدآمینه پورین برای بیماران مبتلا به نقرس مفید نیست و این بیماران اگر بوقلمون دوست دارند باید این گوشت را به مقدار بسیار كم استفاده كنند.

چند نكته در مورد پخت غذا با گوشت بوقلمون

چطور با بوقلمون غذاهای خوشمزه‌ای بپزید؟

استفاده از بوقلمون فوت و فنی دارد كه بهتر میباشد آنها را بدانید

دیر می پزد

گوشت بوقلمون نسبت به مرغ دیرپز میباشد بنابراین اگر زمان كافی برای طبخ غذا در اختیار ندارید، مرغ یا ماهی را انتخاب كنید. اگر زودپز دارید از این بابت مشكلی وجود ندارد و می‌توانید خوراك گوشت بوقلمون را به سرعت آماده كنید.

ران بوقلمون خوشمزه تر است

ران بوقلمون نسبت به سینه آن خوشمزه‌تر است. این را هم بدانید كه ران چربی بیشتری دارد و اگر از بابت افزایش وزن و استفاده كالری نگرانی دارید، انتخاب سینه به نفع تان است.

جایگزین خوبی برای گوشت چرخ كرده

گوشت بوقلمون این قابلیت را دارد كه آن را در دستگاه چرخ‌گوشت بریزید و به جای گوشت چرخ كرده از آن استفاده كنید.

مناسب برای تهیه ژیگو

اگر به پخت غذاهای خارجی مانند ژیگو علاقه‌مند هستید، بهتر میباشد بدانید بوقلمون می‌تواند جایگزین خوبی برای گوشت قرمز این غذا باشد. كافی میباشد داخل گوشت یك حبه سیر بگذارید، بعد آن را با كره سرخ كرده و به مدت یك ساعت داخل زودپز قرار دهید. در این صورت غذای خوشمزه‌ای برای سرو كردن دارید كه برای پذیرایی از ‌مهمان‌ها هم گزینه خوبی است.

مرغ بهتر میباشد یا بوقلمون؟

به‌طور كلی از نظر ویژگی های تغذیه‌ای فرق قابل توجهی میان مرغ و بوقلمون وجود ندارد. از این لحاظ نمی‌توان گفت استفاده بوقلمون بهتر است. یكی از دلایل گرایش مردم به طرف استفاده گوشت بوقلمون به خاطر فرق در تولید آنهاست چون مرغ به صورت صنعتی پرورش می‌یابد، تكثیر و تولید می‌شود شاید در بخشی از مراحل تولید مداخلات غیر معمول مانند استفاده از هورمون‌ها یا استفاده تركیبات و مواد غذایی خاصی برای افزایش رشد مرغ‌ها وجود داشته باشد كه این مواد می‌توانند به جسم مصرف‌كننده هم وارد شوند و سلامت آنها را هم تحت تاثیر قرار دهند.

خواص بوقلمون,درباره بوقلمون

توصیه می شود بوقلمون را به صورت بخارپز یا كبابی استفاده كنید

علاوه بر این در بعضی از مرغداری ها برای پیشگیری از بروز بعضی از بیماری ها به مرغ ها آنتی بیوتیک هایی خورانده می‌شود كه باقیمانده این مواد در گوشت مرغ باقی می ماند و به جسم استفاده كننده هم می رسد. از این رو مردم به طرف استفاده غذاهای طبیعی، مرغ‌ها و تخم‌مرغ‌های خانگی گرایش دارند. مواد غذایی ارگانیک در محیط های طبیعی پرورش می یابند و مواد غذایی غیر ارگانیك دستكاری شده‌اند بنابراین تنها فرقی كه میان این دو گوشت وجود دارد به طبیعی بودن گوشت بوقلمون مربوط می‌شود كه سلامت و بهداشت مصرف‌كننده را در معرض خطر قرار نمی‌دهد. البته این مقایسه در صورتی درست میباشد كه گوشت بوقلمون در شرایط طبیعی پرورش یافته باشد و مانند گوشت مرغ به صورت صنعتی تولید نشود چون در این صورت ممكن میباشد همان شرایطی كه در پرورش مرغ‌های صنعتی وجود دارد، در پروسه پرورش بوقلمون هم دیده شود.

چربی بوقلمون كمتر است؟

بعضی از افراد تصور می‌كنند چربی موجود در گوشت بوقلمون نسبت به مرغ كمتر است. این موضوع در بعضی از شرایط تایید می‌شود. به‌طور مثال گاهی اوقات در پرورش صنعتی به منظور بالا بردن وزن مرغ ها تركیباتی به جیره غذایی مرغ افزوده می‌شود كه مقدار چربی جسم حیوان را بیشتر می‌كند اما حیواناتی كه در شرایط طبیعی رشد می‌كنند به علت فعالیت بیشتر و استفاده مواد غذایی طبیعی، چربی كمتری در جسم‌شان وجود دارد و این چربی به جسم استفاده كننده هم منتقل نمی‌شود. در این شرایط می‌توان كمتر بودن چربی جسم بوقلمون ارگانیك را نسبت به مرغ های صنعتی تایید كرد ضمن اینكه گوشت بوقلمون نسبت به بخش های دنده و قلوه گاه گوسفند چربی كمتری دارد و از این لحاظ منبع پروتئینی سالم تری محسوب می‌شود.

علاوه بر این بخش های مختلف جسم بوقلمون از نظر اندازه چربی فرق فاحشی ندارند و نمی‌توان گفت چربی سینه به طور قابل توجهی كمتر از ران است. البته در شرایطی كه مرغ به واسطه داشتن جیره غذایی نامناسب چربی داشته باشد و این چربی از جسم مرغ جدا نشده و با این شرایط طبخ شود، افزایش چربی جسم را همراه دارد. با این وجود توصیه می‌شود افرادی كه رژیم‌های غذایی را دنبال می‌كنند بخش سینه بوقلمون را استفاده كنند چون مقدار كالری كمتری دارد.

بهترین شیوه پخت بوقلمون چیست؟

اگر می‌خواهید غذای سالمی را با بوقلمون بپزید، توصیه می‌شود بوقلمون را به صورت بخارپز یا كبابی استفاده كنید. این شیوه طبخ بهتر از سرخ كردن است.

چند بار در هفته بوقلمون بخوریم؟

توصیه می‌شود همه افراد سالم در برنامه غذایی روزانه‌شان انواعی از منابع پروتئینی و گوشت‌های مختلف را داشته باشند. صرف‌نظر از سلیقه و ذائقه غذایی فرق چندانی میان گوشت مرغ و بوقلمون وجود ندارد. در مجموع به خانم‌ها توصیه می‌كنیم در برنامه روزانه‌شان گوشت‌ها را داشته باشند و آقایان هم سه یا چهار بار در هفته گوشت بخورند.

منبع :مجله زندگی ایده آل – bartarinha.ir

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *